CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Bowenia spectabilis - bowenie obdivuhodná

Bowenie obdivuhodná (Bowenia spectabilis Hook., 1863), je rostlina z rodu bowenie a třídy cykasy. Bowenie pocházejí z Austrálie.


Popis

Keř s podzemním holým kmenem dosahuje až 1,5 m výšky, přičemž listy rostou přímo ze země. Listy jsou na rozdíl od naprosté většiny ostatních cykasů větvené, příbuzný druh bowenie pilovitá (Bowenia serrulata) má ozubené okraje lístků.


Listy byly v minulosti používány do květinové výzdoby, poté co byla rostlina zařazena mezi chráněné se již takto nevyužívají. Jejich růst je tak pomalý, že se nehodí k masové výrobě na prodej, na rozdíl například od cykasu japonského.


Existuje i varieta Bowenia spectabilis Tinaroo, která má různé rysy od obou druhů bowenií.


Lokalita

Bowenie obdivuhodná roste v australském Queenslandu, v horkém vlhku tropického dešťového pralesa na stinných svazích a poblíž řek v nížinách. I proto tyto rostliny nesnášejí chlad. Vzhledem k lesnímu původu se doporučuje je pěstovat v polostínu. Rozmnožují se buď semeny, nebo uměle dělením kořene.


Etymologie

Bowenie obdivuhodná byla poprvé popsána v roce 1863 Josephem Daltonem Hookerem, který celému rodu přidělil jméno tehdejšího guvernéra Queenslandu sir George Fergusona Bowena. Český název je používán pro nejstarší známou rostlinu v ČR v botanické zahradě Liberec.


České sbírky

Největší skupinu těchto rostlin vlastní  Botanická zahrada Teplice, k vidění je i v pražské Fata Morganě, Botanické zahradě Liberec a vlastní ji i soukromí sběratelé.


Fosílie

Fosilní druh Bowenia eocenica je znám z uhelných dolů v australském státě Victoria, a Bowenia papillosa z uhlí v New South Walesu. Obě zkameněliny listů pocházejí z Eocénu.

Fotografie

  1. 1.Bowenia spectabilis v lokalitě - foto Peter Richardson

  2. 2.Botanická zahrada Praha - Fata Morgana

  3. 3.Dvouletá rostlinka

  4. 4.foto Peter Richardson

  5. 5.Samičí šištice nahoře - Kurt Eising

  6. 6.Zralé samčí šištice vpravo - Kurt Eising

  7. 7.Semeno