CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Cykasy Karibiku

Na karibských ostrovech rostou jak nejmenší cykasy světa,tak i jeden z největších cykasů vůbec, paradoxně nazývaný “Microcycas”. Místní druhy jsou navíc velmi rozmanité nejen v rámci taxonu, ale i jednotlivých populací a dokonce i listů na jedné rostlině  Neexistence jednoznačných určovacích rysů měla v minulosti za následek sdružování a opětné rozdělování jednotlivých druhů taxonomy. I proto neexistuje publikace jednoznačně popisující karibské cykasy.


Situace není zjednodušena ani komplikovanou spoluprací s největším ostrovem oblasti, Kubou. Kubánské druhy jsou proto v mezinárodních sbírkách, zastoupeny nejméně. Česká republika tak má paradoxní výhodu, protože u nás naopak z Kuby pochází většina starších rostlin. Nejlepší sbírku karibských cykasů u nás vlastní Botanická zahrada Liberec, která jako jediná ze zahrad v ČR vystavuje i Microcycas calocoma. Uvidíte zde i druhy Zamia integrifolia, Zamia pumila a Zamia pygmaea a sbírka obsahuje i nevystavovaný druh Zamia erosa (amblyphillidia).


Nadále tedy přetrvává nejasné rozlišení některých, především kubánských druhů. Nakolik budou například rostliny s úzkými listy rozděleny do jednotlivých druhů je otázkou budoucnosti (Zamia angustifolia z Baham, Zamia angustifolia z Kuby, Zamia stricta z východní Kuby či Zamia angustissima z Kuby). Druh zamia kickxii je například definován pouze listem, jehož vzhled bývá u zamií typicky velmi proměnlivý.


Z výše zmíněných důvodů zde uvádíme jak přehled mezinárodně uznaných druhů, tak i druhů které jsou nadále používány jen některými vědci.


Mezinárodně akceptované druhy:


 1. Microcycas calocoma - Kuba (Viňales, Pinar del Rio) - jeden z nejvzácnějších cykasů

 2. Zamia erosa (dříve zvaná amblyphillidia) - Portoriko, Jamajka, (Kuba ?)

 3. Zamia integrifolia  - Bahamy, Kajmanské ostrovy, Kuba, USA (Florida, Georgia)

 4. Zamia lucayana - Bahamy - L. Whitelock (některými autory stále řazeno pod Z. integrifolia)

 5. Zamia portoricensis - Portoriko, úzkolistá Zamia

 6. Zamia pumila - Kuba, Dominikánská republika, Portoriko

 7. Zamia pygmaea - Kuba

 8. Zamia angustifolia - Bahamy


Články o cykasech v Karibiku

 1. Cykasy Kuby (anglicky)

 2. Malé cykasy rodu Zamia na Kubě - prof. Jan Gloser

 3. Fotogalerie cykasů v Botanické zahradě Liberec - včetně kubánských

 4. Mogoty pri mestečku Viñales a tá flóra navôkol - Boris Vrškový nejen o mikrocykasech

 5. Microcycas calocoma - prof. Jan Gloser

 6. Fotogalerie mikrocykasů z Kuby


Problematické druhy

 1. Zamia stricta - Kuba - kubánská varieta je Whitlockem nazývána také angustissima. Ostatní rostliny tohoto druhu v Karibiku nemají tak úzké listy. Je uznávána ve Flora de Cuba, nově je zařazena i do mezinárodního Světového seznamu cykasů, který je podkladem pro činnost IUCN. Pravděpodobně se jedná o druh Zamia angustissima zmiňovaný Whitelockem.

 2. Zamia angustissima - název navržen L. Whitelockem pro úzkolistou zamii na Kubě

 3. Zamia kickxii - Kuba - často uznávána (Whitlock, Stevenson), nový Světový seznam cykasů občas řazena pod Z. pygmaea. Definici druhu (holotyp) najdete zde - jedná se pouze o list. Všimněte si relativně stejně dlouhých lístků po celé délce listu. Tomuto vzhledu nejlépe odpovídá jedna ze zamií ve sbírkách Botanické zahrady Liberec.

 4. Zamia ottonis - americkými autory řazeno pod Zamia pygmaea, uznáváno v databázi Flora de Cuba

 5. Zamia sp. Vinales - v poslední době dovezena do ČR z kubánské oblasti Vinales, pravděpodobně se jedná o druh kdysi popsaný jako Zamia media forma calcicola


Názvy nyní již neuznávané

 1. Zamia silicea - řazeno pod Zamia pygmaea, jedná se o zamii z Isla de los Pinos, Kuba

 2. Zamia latifoliolata Prenl. - řazeno pod Zamia amblyphillidia

 3. Zamia debilis L. f.,


Přečtěte si více i o cykasech Mexika, nejrozmanitější populaci cykasů na světě.

Fotografie

 1. 1.Zamia integrifolia v Liberci

 2. 2.Microcycas calocoma

 3. 3.Zamia angustifolia