CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Cycas platyphylla

Cycas platyphylla Hill, je rostlina z čeledi cykasovitých (Cycadaceae) ve třídě cykasy (Cycadopsida). Název znamená “širokolistý” a označuje široké čepele samičích plodolistů nesoucích semena, viz foto vpravo dole.


Popis

Do 2m vysoký cykas. Listy vyrůstají původně namodralé, poté mění barvu na žlutavě zelenou, čímž se liší od ostatních druhů australských cykasů a mj. i od druhu Cycas cairnsiana, se kterým byl dlouho zaměňován. Listy na řapíku jsou postaveny do silného tvaru “V”. Kmeny bývají u základny obvykle ztluštěny.


Lokalita

Roste v severovýchodní Austrálii ve dvou oddělených lokalitách. Místo je zasahováno pravidelnými požáry, po kterých rostlině narůstají obvykle nádherné chlupaté (viz foto dole) nové listy.


Je známa i hybridní populace s Cycas media, která obsahuje celou řadu rostlin s různě tvarovanými listy blížícími se obou druhům (viz foto dole) a nízkými podsaditými kmeny.


České sbírky

Není znám výskyt v českých botanických sbírkách.


Fotografie

Všechna foto: Peter Richardson, na většině rostlin jsou patrné ohořelé kmeny, na společné fotografii i zcela nové listy po ohoření původních. Klikněte si na obrázky pro větší fotografie.